Chorwacja,  Podróże

Makarska, perła Chorwacji czy tłoczny kurort?

Makarska to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Gwarantowana słoneczna pogoda, krystalicznie czysta woda i jeszcze do niedawna atrakcyjne ceny przyciągały rzesze zmęczonych zimnym Bałtykiem rodaków.

Co jednak robić, kiedy plażowanie zacznie Cię nudzić? Sprawdź co możesz robić w Makarskiej.

Makarska widziana z pokładu statku.

Gdzie właściwie leży Riwiera Makarska

Riwiera Makarska zlokalizowana jest w Środkowej Dalmacji, między Morzem Adriatyckim a masywem górskim Biokowo. Ciągnie się od miejscowości Brela na północy, aż po Gradać na południu.

Z całego wybrzeża widać dwie sąsiadujące wyspy: Hvar i Brac, które same w sobie są osobną atrakcją i celem dziesiątek oferowanych wycieczek. Największym ośrodkiem miejskim jest Makarska, od której region zapożyczył swoją nazwę.

Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 20 stopni a w sezonie letnim, utrzymuje się w granicach 23-27 stopni. Jeśli wybierzesz się tu w szczycie sezonu, możesz zostawić w domu sweter i kurtkę, bo na pewno nie będą potrzebne.

Do Makarskiej dojedziesz samochodem z Cieszyna w 12 godzin (+postoje), samolotem do Splitu albo jednym z popularnych połączeń autokarowych.

Riwiera Maarska na mapie. Od miejscowości Brela do Gradac.
Miasto Makarska na Riwierze Makarskiej.

Po pierwsze, Makarska to kąpiel i plażowanie

Miliony intymnych zatoczek, gdzie plaża będzie tylko dla Ciebie. Krystalicznie czysta woda. Słońce. Pobyt na riwierze po prostu musisz zacząć plażowaniem i kąpielą w Adriatyku. Woda jest zwykle przyjemnie ciepła i spokojna, prowadząc ewentualne niebezpieczne prądy daleko w głębi akwenu.

O czym warto pamiętać? Promienie słoneczne operują tu na prawdę intensywnie. Mocny, wodoodporny filtr UVA/UVB, nakładany regularnie to absolutna konieczność.

Plaże są żwirowe albo kamieniste. Dla mnie to plus, bo nie znoszę piasku, który po kilku dniach mam w każdym bucie, ubraniu i kosmetyku. Na plaży przydadzą się jednak dmuchany materac, karimata albo leżak.

Pływaj w specjalnych butach. Dzięki nim dotrzesz do wody bez poparzeń a na dnie, nie nadepniesz na igły jeżowca. Swoją drogą, piękne stworzenia.

Zatoczka na wybrzeżu w mieście Makarska.
Riwiera Makarska to setki malowniczych zatoczek, zachęcających do kąpieli.

Po drugie, nurkowanie…

Skoro wyjęłaś już z walizki sweter i kurtkę to dorzuć maskę do nurkowania. Do dobrej zabawy wystarczy prosta maska z rurką ale oczywiście możesz obserwować głębiny bardziej profesjonalnie. Kolorowe ławice ryb, kraby i jeżowce zobaczysz już kilka metrów od brzegu.

Pływając pamiętaj, że słońce świeci na Twoje plecy a ochrona UV, nawet przy najlepszym kremie jest niewielka, bo woda działa jak soczewka. Na zdjęciu już to widać, ale ja jeszcze o tym nie wiem.

Makarska to dobre miejsce na nurkowanie.
Nurkowanie to doskonały pomysł na zabawę nad wodą.

Pogłaszcz Makarskiego kota

Makarska pełna jest kotów. Udomowionych i dziko żyjących miedzy zabudowaniami. Jeżeli jesteś kociarą, jak ja, to na pewno będziesz mieć kota na kolanach w każdej restauracji. Oczywiście taka rozrywka jest fakultatywna.

Rudo-biały kot na kolanach. Złapany w mieście Makarska.
Miejscowe koty uwielbiają turystów.

Po trzecie zwiedzaj Makarską

Pierwsze wzmianki o Makarskiej pochodzą sprzed VI wieku n.e, kiedy to została podbita przez plemię Gotów. Strategiczne znaczenie dla, w skrócie mówiąc, pirackiego biznesu aż do XVIII wieku sprawia, że na brak zabytków nie będziesz narzekać.

Do zobaczenia koniecznie klasztor franciszkanów, latarnia morska, muzeum etnograficzne oraz katedra świętego Marka. Po pełną listę wpadnij do Mediteran Travel.

Żwirowa plaża w centrum miasteczka Makarska.
Żwirowa plaża w centrum miasta.

Po czwarte tańcz

Clubbing w skale, czy na plaży? Kieliszek wina na morskim klifie? Makarska to Chorwacka stolica dla miłośników zabawy w klubach. Jeśli taniec do białego rana relaksuje Cię najbardziej, trafiłaś doskonale.

Praktyczna wskazówka- wybierz kwaterę nieco oddaloną od centrum, jeśli dźwięki całonocnych imprez są dla Ciebie drażniące. Wyśpisz się a rano łatwiej znajdziesz miejsce na plaży na obrzeżach miasta.

Po piąte, podróżuj

Makarska to doskonała baza wypadowa na dalsze wypady. Możesz jechać samochodem ale jeżeli przyjechałaś w inny sposób to z łatwością znajdziesz zorganizowaną wycieczkę w atrakcyjnej cenie.

Popularnymi kierunkami są Jeziora Plitwickie, masyw Biokowo i punkt widokowy, Wyspy Hvar i Brac, Dubrownik, Bośnia i Hercegowina, Split oraz Trogir.

Czy Riwiera Makarska jest warta Twojego czasu?

Zdecydowanie tak. Riwiera Makarska to doskonała propozycja dla tych, którzy uwielbiają łączyć aktywny wypoczynek z plażowaniem. Ilość atrakcji sprawia, że nie zdążysz się nudzić przez co najmniej dwutygodniowy pobyt.

Niestety, w szczycie sezonu bywa tłoczno. Dzięki długości wybrzeża, łatwo znajdziesz miejsce na plaży o każdej godzinie ale do niektórych atrakcji będzie trzeba poczekać. Dobrym pomysłem jest wyjazd poza miesiącami lipcem i sierpniem, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej a pogoda nadal dopisuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *