Najlepsze ciasto dyniowe
Ciasto dyniowe wyróżnia się przede wszystkim swoim zapachem. Słodki, ale nie pobudzający nadmiernie apetytu na słodycze. Jednoznacznie kojarzący się z ciepłem i gościnnością, podobnie jak zapach szarlotki i piernika. Kiedy w domu jest świeżo upieczone ciasto, to wszystkie problemy są jakieś mniejsze i bardziej odległe. To dlatego, że już sam zapach pieczącego się ciasta dyniowego sprawia, że cały organizm przechodzi w stan fizycznego i mentalnego odpoczynku.
Dlaczego ciasto dyniowe?
Dynia, pomimo swojej słodkości, ma zaskakująco niską zawartość kaloryczną, tylko 32 kcal w 100 g. Ponadto jest bogatym źródłem błonnika i wielu mikroelementów. Zawiera między innymi:
- Cynk
- Fosfor
- Kwas foliowy
- Magnez
- Niacyna
- Potas
- Ryboflawina
- Sód
- Tiamina
- Wapń
- Witaminy A, B6, C, E i K
- Żelazo
Również przypisywane dyni działanie pro zdrowotne jest niemal wszechstronne:
- wzmacnia układ odpornościowy
- działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
- pozytywne działanie przy nadciśnieniu i chorobach serca
- korzystne działanie na wzrok
- działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwpasożytnicze
- na problemy z prostatą
- właściwości odchudzające
- ziała przeciwtrądzikowo
- ma właściwości odkwaszające
*Informacje pochodzą z danych agencji USDA
Składniki na ciasto dyniowe
Aby upiec swoje ciasto dyniowe przygotuj:
Potrzebny czas: 1 godzina i 30 minut
- Puree z dynii – 300g / 25 minut
Sposób przygotowania poniżej
- Pozostałe składniki
Masło 200 g lub margaryna 250 g (kostka)
4 jaja rozmiaru L
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki tortowej
Mała torebka cukru wanilinowego
3 małe łyżeczki proszku do pieczenia
2 duże łyżki cynamonu - Dodatkowo: starta skórka pomarańczy lub 2 cytryn
Umyj je dokładnie ciepłą wodą z płynem do naczyń
- Potrzebne naczynia
Tortownica 24 cm
Mikser
Duża miska do mieszania całości ciasta
Naczynie, garnuszek do ubicia białek jaj
Mały rondel, garnek do topienia tłuszczu
Piekarnik
Blender do puree
Tarka
Szklanka 250 ml
Pieczemy dynię
Najpierw rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza, ustaw blachę albo ruszt w połowie piekarnika i włącz termo obieg. W czasie pieczenia dynia będzie prawdopodobnie puszczała sok. Żeby zapobiec przypaleniom w piekarniku, podłożyć pod ruszt blachę z wodą (wtedy dynia pozostanie bardziej soczysta albo, tak jak ja, podłożyć papier do pieczenia.
Do ciasta dyniowego najlepiej nadaje się dynia piżmowa albo dynia hokkaido, ale tak na prawdę może to być każda dynia, która ma grubą warstwę miąższu. Pokrój dynię ze skórą i gniazdami nasiennymi. Po upieczeniu będą bardzo łatwo oddzielać się od miąższu i dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Piecz dynię 20 minut w 180 stopniach. Powinna mieć mocno pomarańczowy kolor jak na zdjęciach powyżej. Możesz wbić widelec na próbę – powinien “wejść jak w masło”.
Jeśli piekłaś dynię tuż przed przygotowaniem reszty ciasta, pozostaw piekarnik rozgrzany do 180 stopni. Jeśli nie, rozgrzej go teraz do tej temperatury.
Do ciasta będziesz potrzebowała około 300 gram obranej i pozbawionej pestek dyni. Aby uzyskać najlepsze do tego ciasta puree z dyni blenduj ją kilka minut. Opcjonalnie rozgnieć widelcem lub tłuczkiem.
Topimy masło
Włóż kostkę masła (200-250g) do małego rondelka i rozpuść ją na wolnym ogniu. Zanim dodasz ją do ciasta, powinna ostygnąć.
Ubijamy jajka
Przygotuj 4 duże jajka i szklankę cukru. Oddziel białka od żółtek a następnie ubij zebrane białka na sztywną pianę. Miksuj początkowo na największych obrotach, dodając małą szczyptę soli. Gdy piana zacznie gęstnieć zmniejsz obroty i przechylając naczynie sprawdzaj, czy już zesztywniała.
Następnie, żółtka utrzyj z cukrem na kogel-mogel. Zrób to w dużej misce, w której przygotujesz całe ciasto. Ucieraj do uzyskania konsystencji kremu.
Łączymy składniki na ciasto dyniowe
Do ubitych żółtek dodaj jedno opakowanie cukru wanilinowego a następnie, miksując ciasto na wolnych obrotach, 2 duże łyżki cynamonu, 3 łyżeczki proszku do pieczenia oraz szklankę mąki pszennej. Sprawdź, czy masło ostygło i dodaj je do masy.
Teraz dodaj do ciasta skórkę pomarańczową. Możesz użyć gotowej albo zetrzeć skórkę z dojrzałej pomarańczy albo 2 cytryn. W przedostatnim kroku wreszcie dodajesz przygotowane wcześniej puree z dyni. Miksuj ciasto jeszcze 1-2 minut, aby dobrze rozprowadzić dynię w cieście.
W końcu, dodaj białko. Ponieważ zależy nam na delikatnych pęcherzykach powietrza, które uwięziłaś przy ubijaniu, połącz je z ciastem za pomocą łyżki a nie miksera, powoli mieszając. Uzyskaj jednolitą, lekko płynną masę.
Pieczemy ciasto dyniowe!
Żeby upiec ciasto dyniowe, użyj tortownicy o średnicy minimum 24cm. Lubię tortownicę, bo nawet najprostsze ciasto, wygląda w niej wyjątkowo i odświętnie. Tortownicę wysmaruj tłuszczem albo tłuszczem i bułką tartą tak, jak wolisz. Ciasto będzie się piekło około 45 minut, w temperaturze 180 stopni, bez termo obiegu – tylko górna i dolna grzałka. Pamiętaj jednak, żeby już po 30 minutach, sprawdzić je drewnianym patyczkiem. Po upieczeniu, ciasto powinno być wilgotne i może mieć nawet lekko zakalcowatą strukturę, jeśli dynia była soczysta. To zupełnie normalne. Na koniec ciasto posyp cukrem pudrem. Jeśli chcesz, możesz zrobić polewę z białej czekolady, ja jednak wolę czuć jak najmocniej smak samego ciasta. Po prostu je uwielbiam!
Upieczone ciasto prezentuje się doskonale. Możesz sobie do niego przygotować zieloną herbatę zimową, na którą przepis znajdziesz tutaj. Baw się dobrze i smacznego!
3 komentarze
wpiz@wp.pl
wpiz@wp.pl
Ciasto według twojego przepisu jest bardzo dobre, robiłam je kilka razy i zawsze mi wychodziło, mąż i dzieci bardzo je lubią
gdziekolwiekjestes
Super, smacznego 😉
Bartek
Zrobiłem ciasto według Twojego przepisu i wyszło przepyszne. A jaki kolor! Niemal pomarańczowe, wygląda bardzo pięknie. Ma też bardzo ciekawy smak, lekko słodkawy, ale nie przesadnie, pasuje do popołudniowej herbaty 🙂