Kitzsteinhorn
Austria,  Podróże

Śnieg latem? Tylko Austria!

Austria zaprasza na swoje stoki nie tylko zimą. Dzięki zalegającym na szczytach Taurów lodowcom, na śniegu można bawić się przez cały rok. Pasma górskie są tu tak rozległe, że największy gwar punktów gastronomicznych natychmiast rozpływa się w ciszę.

Przenika Cię wtedy poczucie, że sam na sam obcujesz z czystym i absolutnym pięknem grani. Staje się oczywiste, że najpopularniejsza kolęda, Cicha noc, została skomponowana właśnie tutaj. W pobliskim Oberndorfie, gdzie bezgłos otaczających dolin porusza w człowieku najgłębiej ukryte struny.

Kierunek lodowiec

W jeździe na snowboardzie, najbardziej przeszkadza mi zimno. Próbowałam już przeróżnych tkanin i zestawów bielizny termicznej ale nadal, na stoku, jest mi zimno albo pocę się natychmiast. Nie to co latem, kiedy pogoda jest idealna. Myślałam, że nie mogę mieć wszystkiego, do póki nie trafiłam w Austriackie Taury. Nic dodać, nic ująć. Zabawa przez cały rok dla ciepło i zimnolubnych. Co, gdzie jak i kiedy? Czytaj dalej …

Austria alpejska

Austria to zdecydowanie kraj górzysty, bo aż dwie trzecie całego jej terytorium pokryte jest górami. Chociaż mogłoby się wydawać, że taki teren nie sprzyja gospodarce kraju, to dzięki elektrowniom wodnym, stokom narciarskim i rozwiniętej turystyce, Austriacy co roku budują swoje satysfakcjonujące PKB.

Nad trzema regionami, Karyntią, Tyrolem i krajem Salzburskim wznosi się na 3 798 m n.p.m. najwyższy szczyt Austrii, Großglockner. Jego strzelista sylwetka, z powodzeniem mogłaby służyć za logo zrzeszenia najpopularniejszych narciarskich ośrodków Salzburger Sportwelt, Gastein, Hochkonig i Grossarltar. Wszystkie razem, oferują ponad 700 kilometrów tras narciarskich ale latem, wybierz się koniecznie na Hintertux, gdzie wyciągi działają bez przerwy, przez cały rok.

Kaprun-oaza Austrii

Nad Kaprun, uroczą, górską miejscowością wznosi się na 3203 m n.p.m. Kitzsteinhorn. Na jego szczyt prowadzą dwie linie kolejki. Pierwsza startuje z centrum Kaprun i długą, widokową trasą poniesie cię prawie na sam szczyt. Żeby wsiąść w drugą, przejedź centrum i kieruj się w stronę elektrowni Kaprunertal. Z kilkoma potężnymi parkingami wokół, znajduje się tam dolna stacja kolejki, która drogą bardziej stromą i szybszą ale nie mniej widokową zabierze cię w ten sam punkt.

W tym samym miejscu znajduje się też początek tunelu kolejki linowo szynowej, nieczynnej od czasu tragicznego wypadku w 2000 roku. Więcej o nim przeczytasz tutaj. Od tego czasu, wszystkie górskie kolejki muszą sprostać jeszcze bardziej wyśrubowanym normom bezpieczeństwa.

Dokąd na sanki?

Kiedy wysiądziesz z kolejki na górnej stacji ośrodka narciarskiego Maiskogel, możesz spokojnie podziwiać z bliska Kitzsteinhorn albo udać się do centrum edukacyjnego, żeby dowiedzieć się więcej na temat lokalnych lodowców i genezy powstania Taurów. Idąc długim tunelem, wydrążonym w litej skale, dotrzesz do punktu widokowego Gipfelwelt 3000, z którego możesz obserwować zapierającą dech panoramę Alp.

Jeśli spojrzysz w prawo, zobaczysz gwiazdę tego poranka, czyli tor saneczkowy! Dorosłych zdecydowanie więcej niż dzieci i chyba pierwszy raz zauważyłam, że bawią się znacznie lepiej. Kilka żeliwnych schodów w dół, rzut oka w lewo, na dziką, stromą dolinę i możesz chwytać za ślizg. Atrakcja, włącznie z wypożyczeniem sprzętu jest całkowicie darmowa. Na końcu, już za opłatą, czeka pyszne grzane wino albo kawa.

Co robić wieczorem?

Austriackie kurorty mogą poszczycić się solidną bazą apres-ski, czynną zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Po intensywnym dniu, odpoczniesz w Aquaparku Tauern Spa Zell am See-Kaprun albo nad jeziorem Zeller See. Więcej o urlopie w Zell am See pisałam tutaj. W tym ostatnim szukaj wyznaczonych miejsc kąpielowych, publicznych plaż i wypożyczalni rowerków wodnych, SUPów i kajaków.

Masz okazję również na rejs po jeziorze, jednym ze statków, z którego w ramach miejscowej Sommerkarte, skorzystasz bezpłatnie. W kawiarni koniecznie zamów kawę z pralinami lub Apfelstrudel a w restauracji Tafelspitz i Schnapps’a.

Do Austrii na rower

Austria to zdecydowanie raj dla rowerzystów. Takich jak ja, czyli raczej nizinnych i tych bardziej zaawansowanych. Dla rowerzystów rekreacyjnych, wytyczono tutaj długie, choć niewymagające ścieżki rowerowe wokół jezior i centralnie położonej doliny. Bardziej zaawansowani mają do dyspozycji trasy górskie, ale i tam poleca się rowery wspomagane elektrycznie.

Mam nadzieję, że zachęciłam cię do wycieczki w Taury. To chyba jedyne miejsce, w którym byłam, gdzie jednego dnia mogłam zjeżdżać na sankach, opalać się i kąpać w jeziorze. A Ty? wolisz góry zimą czy latem?

7 komentarzy

  • Zygmunt Solorz Memy

    Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

  • onet.pl

    Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra. Z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa a słowa na zdania… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  • Bartek

    Myślałem, że reklama Milki jest przerysowana, dopóki nie zobaczyłem tych zielonych pastwisk, pełnych brązowych krów z dzwonkami na szyjach. Do tego niezwykle ciepli gospodarze naszego pensjonatu (za którym również było piękne pastwisko), dawali nam do śniadania smakołyki ze swojego gospodarstwa. Alpy i ich mieszkańcy mają w sobie coś magicznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *