Podróże,  Włochy

Bardolino. Najpiękniejsze miasteczko jeziora Garda.

Bardolino położone jest w północnej Italii, nad jeziorem Garda. To przepiękna miejscowość, której dzielnie udaje się łączyć potrzeby ruchu turystycznego z komfortem jego mieszkańców. Dzięki korzystnemu ukształtowaniu terenu, uprawia się tutaj głównie oliwki oraz winorośl, z których powstają najpopularniejsze produkty regionu, oliwa oraz wina Bardolino i Chiaretto. Bardolino będzie doskonałym wyborem dla miłośników nieśpiesznego wypoczynku, doskonałej kuchni, pysznych lodowych deserów oraz architektonicznych reliktów średniowiecza.

Kościół z IX wieku

Jadąc przez Via Marconi, łatwo znajdziesz miejsce na ogromnym miejskim parkingu, tuż przy promenadzie prowadzącej nad brzeg jeziora. Po drugiej stronie ulicy, będziesz już widziała wieżę kościoła San Severo. Surowy wystrój świątyni eksponuje cenne, XI wieczne freski ukazujące sceny z życia Jezusa oraz z Apokalipsy św Jana. Patrząc w górę, zobaczysz naprzemienne warstwy cegły i kamienia, zakończone karbowanymi kapitelami. Nieco dalej, w pobliżu absydy, możesz zobaczyć stanowisko archeologiczne z pozostałościami zabudowań z IX wieku.

Uliczki starego miasta w Bardolino

Minąwszy kościół, udaj się w dół, ku brzegowi jeziora. Klimatyczne uliczki starego miasta zachowują dawny, włoski klimat. To zdecydowanie jedna z największych zalet wszystkich miasteczek nad Gardą ale szczególnie mocno, czuje się go w Sirmione, o którym pisałam w tym artykule. Mimo podobieństw, każda z miejscowości ma jednak swój własny charakter i koniecznie trzeba zajrzeć do każdej z nich.

Jeśli zwiedzasz Bardolino w szczycie sezonu, już teraz zacznij szukać tratorii, w której chciałabyś zjeść obiad. Poza sezonem, z łatwością znajdziesz stolik, z widokiem na akwen.

Ulica starego miasta w Bardolino.
Via San Severo czyli deptak nad jezioro Garda

Promenada w Bardolino

Po krótkim spacerze docierasz nad promenadę, wzdłuż brzegu jeziora. Jej centralnym punktem jest malowniczy port, położony między punktem widokowym Spiaggia Punta Cornicello na północy oraz półwyspem z Lido Mirabllo Beach, czyli przepiękną trawiastą plażą.

Jezioro Garda jest doskonałym miejscem do uprawiania wielu sportów wodnych. Przyciąga miłośników wioślarstwa, kitesurfingu i wielu innych dyscyplin. Zachwyci Cię bez względu na to czy uprawiasz sport, czy tylko podziwiasz go z brzegu.

Spacer promenadą to nie tylko podziwianie jeziora i gór w oddali. Przez całą drogę będą towarzyszyły Ci kwitnące kwiaty i ozdobne drzewa. Warto też zajrzeć do ogrodu botanicznego, Giardino dei Bersaglieri z wejściem wprost z promenady Lungolago Roma.

Kwiaty nad promenadą w Bardolino

Najlepsze lody

Wracając, warto zrobić jeszcze przystanek w porcie. Tuż przy nim znajdziesz kilka gelaterii serwujących wymyślne desery lodowe z dodatkami, których jeszcze nigdy nie widziałam w Polsce. Zachwyciły mnie desery w Pizzeria i gelateria Cristallo, po równo z widokiem na jezioro, jaki możesz podziwiać z ogromnego ogródka. Nastawiona na krótki odpoczynek, zapatrzona w krajobraz, spędziłam tam znacznie więcej niż planowałam. Zdecydowanie było warto.

Port w Bardolino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *