Odkrywając Mazowsze-wycieczka do Płocka
Czasami mam ochotę na krótki wyjazd. Nie do końca na pustkowie ale też nie do kolejnego wielkiego miasta. Szukam wtedy miejsc, które urzekają swoją architekturą, historią albo urokliwym położeniem. Wycieczka do Płocka okazała się pewnego dnia strzałem w dziesiątkę.
Dla ambitnych atrakcji wystarczy na cały dzień, za to leniwi mają je wszystkie obok siebie. Można tu obejrzeć najpiękniejszy zachód słońca a na koniec, naprawdę dobrze zjeść. Zapraszam Cię na relaksującą wycieczkę do Płocka.
Wzgórze Tumskie, czyli start wycieczki do Płocka
Do Płocka dotarłam autem, chociaż równie komfortowo można tu dotrzeć pociągiem albo autobusem. Zaparkowałam bez dłuższego poszukiwania miejsca w okolicy sądu rejonowego, czyli właściwie w centrum, wokół interesujących mnie tego dnia atrakcji.
Zwiedzanie warto zacząć od wzgórza Tumskiego. Jeśli zaczynasz tam, gdzie ja, to właściwie już na nim stoisz. Leży 50 metrów ponad lustrem Wisły, co gwarantuje urzekającą panoramę. Na razie jednak przyjrzyj się budynkom wokół.
U zbiegu ulic Tumskiej i Mostowej, zobaczysz Płocką bazylikę katedralną. Pierwsze drewniane zabudowania tego budynku pochodzą z 1075 roku. Niestety w XII wieku zostały doszczętnie zniszczone. Biskup płocki Aleksander z Malonne postanowił odbudować świątynię większą i wspanialszą a jej budowa zakończyła się konsekracją w 1144 roku. Według relacji ówczesnych biskupów, bazylika w Płocku przewyższała swoją świetnością nawet te w Gnieźnie i Krakowie. Jeśli chciałabyś prześledzić dalsze losy katedry, to podrzucam link do szczegółowego opracowania od miejscowego proboszcza.
W bazylice spoczywają szczątki Bolesława Krzywoustego, Władysłąwa Hemana i kilkunastu książąt mazowieckich. Fakt, że to właśnie Wzgórze Tumskie wybrano na miejsce ich pochówku, dobitnie dowodzi ówczesnego znaczenia Płocka dla całego kraju.
Obok katedry znajduje się XIV wieczny Zamek Książąt Mazowieckich, użytkowany dzisiaj jako klasztor benedyktynów. Mieści się w nim muzeum diecezjalne. Dalej, na Wzgórzu Tumskim znajduje się stary, zadbany park, którego ścieżkami można zejść na wiślane bulwary.
Bulwary wiślane i płockie molo
Schodząc parkową ścieżką, już za pierwszym zakrętem, naszym oczom ukazuje się szerokie koryto Wisły. Spiętrzona przez tamę we Włocławku rzeka, pozwala poczuć się, trochę jak nad morzem.
Wzdłuż brzegu rzeki biegnie molo z wygodnymi leżakami, z którego możesz podziwiać Wzgórze Tumskie oraz Wisłę. Konstrukcja ma 358 metrów długości a na jej końcu znajduje się restauracja. Władze miasta nie pobierają opłat za wejście na molo.
Najstarsze Liceum Ogólnokształcące
Wracając, w stronę Starego Rynku, warto zwrócić uwagę na prostokątną, ceglaną wieżę. To Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Małachowskiego, zwane potocznie Małachowianką. Budynek powstał w 1180 roku, co wlicza go do najstarszych placówek oświatowych w kraju. Początkowo była to szkoła ufundowana przez Bolesława Kędzierzawego, przy kolegiacie św. Michała, gdzie wykładowcami byli księża benedyktyni. Najsłynniejszym nauczycielem był św. Andrzej Bobola a wychowankami między innymi Tadeusz Mazowiecki, Ignacy Mościcki, Andrzej Suski, Paweł z Włodkowic oraz Tomasz Siemiątkowski.
Ulica Tumska-najważniejszy trakt w mieście
Wycieczka do Płocka to jednak więcej, niż kościoły i molo. Zagospodarowanie przestrzenne Płocka nie zmieniło się od wieków, dzięki czemu do dzisiaj, możemy podziwiać zabytkowe kamienice w oryginalnym układzie oraz handlową ulicę Tumską, dostępną wyłącznie dla ruchu pieszego. Idąc ulicą w kierunku Starego Rynku, będziesz mijać restauracje, pizzerie i lodziarnie ale też miejsca bardziej codzienne, jak oddziały banków i firm ubezpieczeniowych. Wstrzymaj się na razie z wyborem miejsca na obiad, bo na końcu spaceru czeka coś wyjątkowego.
Pod numerem 8 przy ulicy Tumskiej, znajdziesz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Zobaczysz w nim eksponaty od starożytności do czasów współczesnych, jednak najwięcej zbiorów muzeum pochodzi z czasów secesji. Sama ekspozycja z resztą znajduje się w kamienicy pochodzącej z epoki. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum Mazowieckiego jest Autoportret Jacka Malczewskiego z 1911 roku.
Obraz: Jacek Malczewski; Fotografia: Wojciech Dittwald
Stary Rynek w Płocku
Stary rynek w Płocku to kwadratowy plac targowy z okazałym ratuszem w centralnym punkcie. Pochodzi on z połowy XIX wieku i nawiązuje do klasycystycznego stylu. Portal zdobiony jest kolumnami jońskimi oraz herbem Płocka. Z wieży ponad budynkiem, dwa razy dziennie w południa i o 18:00 odgrywany jest hejnał.
Wokół rynku znajdują się kamienicę, z których najstarsza z nich usytułowana jest pod numerem 17 i pochodzi z XVII wieku. Na środku rynku zobaczysz zegar słoneczny, który znajduje się tutaj od XVIII wieku.
Czas na jedzenie
Na Starym Rynku, pod numerem 13 znajdziecie Browar Tumski. Wbrew nazwie, oprócz piwa kuchnia oferuje obszerną kartę dań. Polecam go z co najmniej trzech powodów, chociaż nie mam z tego tytułu żadnych korzyści.
Po pierwsze, możesz wybrać stolik w klimatycznym wnętrzu albo ogrzewanym ogródku i podziwiać architekturę rynku. Po drugie, wybór dań zaspokoi każdy apetyt i każdy gust. Coś dla siebie znajdą miłośnicy mięsno-ziemniaczanej kuchni staropolskiej ale i ci, którzy wolą danie lżejsze, wegetariańskie. Po trzecie, browar produkuje przepyszne piwo. Do wyboru stout, pils, APA, pszeniczne oraz sezonowo piwa smakowe. Każde z nich można zamówić na wynos, co ucieszy szczególnie kierowców.
Wycieczka do Płocka po zachód słońca
Jeśli o zachodzie słońca będziesz jeszcze w mieście, koniecznie wróć na skarpę nad Wisłą. Możesz przysiąść na ławce obok pomnika człowieka z psem, pospacerować parkowymi alejkami, policzyć kłódki zapięte na przęsłach ogrodzenia albo odszukać malowany, ceramiczny obraz zatopiony w tynk jednego z budynków.
Wycieczka do Płocka: co jeszcze warto zwiedzić?
- Płockie Zoo
- Plażę i Zalew Sobótka
- Zabytkowy cmentarz
- Park Janusza Mościckiego i punkt widokowy na Skarpę Tumską
- Muzeum Żydów Mazowieckich
- Dom Rabina przy ul. Kwiatka 25
- Dom Władysława Broniewskiego przy Kościuszki 24