Podróże,  Polska,  Styl życia,  Wszystko o Stylu Życia

Stok narciarski bliżej niż myślisz

Stok narciarski znajdziesz bliżej niż myślisz, dlatego wcale nie musisz jechać w Alpy, Dolomity czy nawet na południe Polski. Ponieważ coraz więcej wyciągów pojawia się w centralnej a nawet północnej części kraju, zapraszam Cię do mojego subiektywnego rankingu stoków usytułowanych w nieoczywistych lokalizacjach. Zestawienie podzieliłam na województwa, żebyś wiedziała, jak daleko musisz dojechać.

W artykule nie ma stoków z województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. To dlatego, że znajdują się tam, bardzo popularne już, ośrodki narciarskie albo jest do nich bardzo blisko. Tabelę z informacjami o wszystkich stokach, jakie brałam pod uwagę, ceny oraz linki do stron www, znajdziesz na końcu wpisu. Zaczynamy ranking!

Stoki na medal w województwie świętokrzyskim

Naliczyłam tu aż 7 godnych uwagi ośrodków narciarskich, chociaż nic dziwnego bo zdecydowanie pomaga tu ukształtowanie terenu. Gór Świętokrzyskich nikomu reklamować nie trzeba, ale w mojej głowie, do tej pory były wyłącznie letnim kierunkiem. Bez wątpienia, człowiek uczy się przez całe życie, a takie niespodzianki to sama radość. Liderem tego regionu zostaje natomiast:

Szwajcaria Bałtowska

Szwajcaria Bałtowska to doskonałe miejsce do nauki i na wypad z dziećmi, ponieważ środek dysponuje dwoma oślimi łączkami i oferuje lekcje jazdy. Bogata infrastruktura gastronomiczna ale też liczne atrakcje takie, jak lodowisko, rollercoaster, wioska Świętego Mikołaja, Jura Parka, kino 5D, snowtubing, zimowa karuzela, zwierzyniec oraz stadnina koni sprawią, że wyjazd będzie niezapomniany.

W biurze rezerwacji, można wykupić nocleg tuż przy wiosce Mikołaja, co z pewnością samo w sobie staje się kolejną atrakcją. Przy stoku, organizowane są białe szkoły, zimowiska, półkolonie i oczywiście, liczne wydarzenia. Warto zajrzeć na ich stronę i sprawdzić aktualności.

Co na stoku dla dorosłych?

Zadowolone będą tu przede wszystkim snowboardzistki, które docenią wyciąg krzesełkowy, snowpark oraz różnorodność tras, pozwalającą na doskonalenie różnych technik jazdy. Z pewnością docenicie, że łączna długość tras to 2,5 km, spośród których wszystkie, właściciele stoku oznaczyli jako niebieskie.

3 parkingi usytułowane tuż przy stacjach wyciągów, to zdecydowanie duży plus. Na terenie ośrodka zapewniono też wypożyczalnię sprzętu, możliwość indywidualnych lekcji oraz solidną bazę apres-ski. Na szczególną uwagę zasługuje Browar Bałtów, w którym produkuje się piwo rzemieślnicze według miejscowej receptury. Wywar ma za zadanie nie tylko umilić pobyt gościom ośrodka, ale przede wszystkim promować region. Na stoku znajduje się sztuczne oświetlenie, odprowadzenie wody i sztuczne naśnieżenie a dodatkowo jest też regularnie ratrakowany.

Stok Szwajcaria Bałtowska

Stok Konary

Podczas, gdy tłumy szosują w Szwajcarii, niedaleko, znajduje się następny, wyróżniony przeze mnie ośrodek-Konary. Są to trzy, godne uwagi, dobrze przygotowane trasy, o łącznej długości 1,3 km. Podobnie, jak poprzednio, do dyspozycji snowpark i ośla łączka do nauki. Bez wątpienia atutem jest tutaj oświetlony, naśnieżany i regularnie ratrakowany stok. Na górę wciągnie Cię wyciąg talerzowy a auto zostawisz na darmowym parkingu, oczywiście, tuż przy stacji. Na koniec, po białych szaleństwach, czeka na was ciepły posiłek i gorąca zimowa herbata w Restauracji Konary. Bez wątpienia, duży bonus za niskie ceny karnetów.

Stok Konary

Stoki na medal w województwie lubelskim

Mocno zaskoczyło mnie województwo lubelskie, ze względu na 6 atrakcyjnych lokalizacji, w których poszalejesz na desce albo dwóch. Podczas, gdy w pobliżu stoków, meandruje Wisła, Ty co kilka zakrętów spotykasz przy drodze zabytkowe kapliczki. Z pewnością łatwo znajdziesz nocleg w agroturystyce a przede wszystkim, najesz się do syta, w jednej z karczm oferujących przepyszne, lokalne dania. Tutaj przyroda ma jakby więcej miejsca dla siebie i wydaje się, że każdy widok jest jakiś piękniejszy niż gdzie indziej… choć może ten region po prostu dobrze mi się kojarzy.

Stok Parchatka

Wydaje się, że kolejna stacja, nie mogła być lepiej położona, dlatego piękny stok zlokalizowany między Puławami a Kazimierzem Dolnym, również znalazł się w rankingu. Przede wszystkim jednak sport. Do dyspozycji, podobnie jak poprzednio, trasa czerwona, niebieska oraz ośla łączka. Nie ma w pobliżu komunikacji autobusowej, dlatego, przy stacji, znajduje się parking na około 300 aut. Ponieważ jest to już pewien standard, funkcjonuje tu wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarsko-snowboardowa. Karczma Parchatka oferuje ciepłe posiłki i napoje a także udział w imprezach sezonowych, takich jak Sylwester czy Walentynki. Przy karczmie znajduje się także baza noclegowa. Przede wszystkim to dobre miejsce na weekend ale bez wątpienia, również doskonała baza wypadowa na dłuższy pobyt w tym regionie.

Stok Parchatka

Stok Nart Sport

Wydaje mi się, że polubicie też Nart Sport, ze względu na cztery trasy zjazdowe i oślą łączkę o łącznej długości 1,6 km oraz snowpark. Oczywiście wszystkie posiadają sztuczne oświetlenie, naśnieżanie i są przygotowywane przez ratrak. W ośrodku znajduje się także trasa saneczkowa i karuzela. Ponieważ sprzęt się niszczy a narciarz głodnieje, blisko dolnej stacji, działa restauracja, małe punkty gastronomiczne, wypożyczalnia i serwis sprzętu. Na nocleg można wynająć pokoje 1,2,3 i 4 osobowe oraz apartament a auto można zostawić pod samą stacją.

Stok Nart Sport

Czas na stoki w Pomorskiem

Podobnie, jak w poprzednich województwach, znalazłam tu aż 4 interesujące stoki. Aż, no bo, powiedz szczerze, od kiedy Bałtyk kojarzy się z nartami? No właśnie. A jak Ci się wydaje, gdzie leży Łysa Góra? Tak, w świętokrzyskim też, podczas, gdy pomorskim, to przyzwoity stok w samym Sopocie. W związku z tym, co powiesz na zimowy wypad nad morze?

Stok Koszałkowo

Koszałkowo a właściwie Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca. Rozbudowany, zwłaszcza, jak na ten region całoroczny ośrodek sportowy. Jest tutaj z pewnością tyle samo atrakcji zimą, jak i latem. Jeśli dodamy do tego niepodważalne uroki regionu, jak Kaszubski Park Krajobrazowy, Jezioro Raduńskie, liczne punkty widokowe, ogród botaniczny i potężną bazę noclegową, to mamy całkiem mocnego kandydata na dłuższy wyjazd. Ze względu na wszystkie ograniczenia w przemieszczaniu się w ostatnich 2 latach, brzmi to bardzo dobrze.

W ośrodku znajdziesz wypożyczalnię i serwis sprzętu, solidną bazę gastronomiczną, szkołę i przedszkole narciarsko-snowboardowe, specjalny snowpark dla najmłodszych, snowtubing i oczywiście spory parking. To co, pakujesz walizki?

Stok Koszałkowo

Stok narciarski Amalka

Przede wszystkim, duży plus za atrakcyjną bazę noclegową, ze względu na możliwość skorzystania z basenu, kręgielni albo udania się w wyciszający spacer wśród Kaszubskich jezior i lasów. Podczas gdy dla najmłodszych przygotowano szeroką ofertę zajęć edukacyjnych, dorośli ucieszą się z dobrze przygotowanego stoku, do doskonalenia techniki. Warto docenić też dogodne położenie, blisko Trójmiasta.

Warmińsko-Mazurskie

Stok Kurza Góra

Kurza Góra to jeszcze bardziej interesujący stok, ze względu na prawie 2,5 km łączną długość tras. Dwa i pół kilometra mimo, że znajduje się w nizinnej krainie jezior. Ponieważ najdłuższa 900 metrowa trasa jest najbardziej popularna, obsługują ją 3 wyciągi orczykowe. Najmłodszych z pewnością zachwyci Kurza Akademia, a dla wszystkich lodowisko oraz całoroczny kompleks pontonowy Tubing. Prawie 35 metrowa wieża widokowa, wznosi się tuż nad ośrodkiem, dlatego jest ulubionym miejscem rodziców i babć, obserwujących białe szaleństwo małych Kurek.

Stok Kartasiówka

Podczas gdy poprzednie ośrodki były zlokalizowane w pewnym oddaleniu od ośrodków miejskich, Kartasiówka to oczko w głowie Olsztynian. Dlatego właśnie, bez trudu dojedziesz tam autobusem. Godny uwagi jest poziom trudności tras, który organizatorzy proponują zarówno początkującym, jak i doświadczonym sportowcom. Z pewnością spodoba Ci się kolejka krzesełkowa, w prawdziwym, alpejskim stylu. Cały ośrodek, z resztą, zaprojektowano według wysokogórskich standardów. Ponieważ narty, to nie tylko zjazd, ośrodek poleca liczne trasy narto-biegowe w okolicy. Godne polecenia, będzie też olsztyńskie stare miasto i liczne rozlewiska, które zachwycają nawet zimą.

Kujawsko-Pomorskie też ma swoje stoki!

Ponieważ znalazłam w tym regionie tylko dwa ośrodki, nie zrobiłam selekcji. Do dyspozycji masz stok Myślęcinek i Unisław, oba z pewnością warte uwagi. Tak, jak poprzednio, miejsca wyposażone są w całą niezbędną infrastrukturę taką, jak wypożyczalnia, serwis, baza gastronomiczna i parking. Niewątpliwie, zaletą obu miejsc jest to, że mają wydzielone osobne miejsce na zabawy saneczkowe, w związku z tym znacznie wzrasta bezpieczeństwo na stoku.

Wielkopolskie

Znalazłam tu jeden interesujący stok, dlatego opisuję go poza rankingiem. MaltaSki-niewątpliwie najkrótszy prezentowany tu stok, leży w centrum Poznania, przy Jeziorze Maltańskim. Jeszcze bardziej zaskakuje mnie to, że doczekał się kolejki krzesełkowej ale to, wydaje się być, pozytywne zaskoczenie. Ponieważ ilość atrakcji zachwyci najbardziej wybrednych wycieczkowiczów, jest to zdecydowanie kolejne miejsce do odwiedzenie i latem i zimą. W następnych województwach również znalazłam tylko pojedyncze stoki, dlatego opisuję tylko po jednym przykładzie.

Stok w Zachodniopomorskiem?

Gubałówka na przedmieściach Szczecina, to udany żart organizatorów. To dlatego, że cała stacja imituje tą oryginalną, zakopiańską aleję spacerową z ogniskami, góralskimi chatami i grzanym winem. Przede wszystkim zapraszam Cię na dwa stoki narciarskie i duże lodowisko. Z pewnością polubisz też uroczą, zimową karuzelę i mnóstwo punktów z gastronomią. Przy górnej stacji kolejki, zaparkujesz swoje auto.

Stok Gubałówka

Stok w Łódzkiem

W przeciwieństwie do Pomorza, tym razem Was nie zaskoczę. Jedyny regularnie działający stok w Łódzkiem, to Góra Kamieńsk. Oczywiście regularnie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, bo centrum Polski nie zawsze pozwala nawet na sztuczne naśnieżanie. Mimo to, godne uwagi są dwie trasy, obsługiwane przez wyciąg krzesełkowy oraz widok z górnej stacji. Standardowo działają tam wypożyczalnie, szkółka i gastronomia, natomiast z parkowaniem bywa niewielki problem.

Narażę się Łodzianom, jeśli nie wspomnę chociaż o Rudzkiej Górze i starym stoku w Zgierzu. Faktycznie, na Rudzie można pojeździć na sankach a z odrobiną silnej woli na nartach ale w mojej ocenie infrastruktura jest niewystarczająca. Co do Zgierza, to według mojej wiedzy, stok już nie funkcjonuje, ale podobno dobra miejscówka na lato.

Mazowieckie

Górka Szczęśliwicka. Jedyny w zestawieniu stok całoroczny, ponieważ pokryty jest igielitem. Wyciąg krzesełkowy wynosi na górę narciarzy oraz osoby, chętne do podziwiania panoramy stolicy z punktu widokowego. W budynku, znajduje się ruchomy, kryty tor, na którym możesz doskonalić technikę.

Podlaskie – naprawdę dobry stok!

Na koniec zestawienia, mile zaskoczy Cię stok Rybno. To dzięki 5 trasom o łącznej długości 2,3 km, niewątpliwie dorównującym ośrodkom, chociażby w Beskidzie Śląskim. Nie trzeba dodawać, że Rybno posiada pełną infrastrukturę zimową a naturalne warunki i specyficzny mikroklimat powoduje, że śnieg utrzymuje się aż do późnej wiosny. Dobre warunki narciarskie panują od rana do późnego wieczora. Kiedy wjedziesz na górną stację kolejki, zatrzymaj się przez chwilę i podziwiaj wijącą się w dole rzekę Narew. Auto zaparkujesz bez opłat, przy dolnej stacji.

Stok Rybno

Stoki w nieoczywistych lokalizacjach – pełne zestawienie

W artykule opisałam tylko wybrane stoki, dlatego poniżej, pokazuję wszystkie, które brałam pod uwagę. To nie wszystko!

WojewództwoNazwa OśrodkaKarnet 3h*Trasy w kmLiczba TrasTyp Wyciągu
kujawsko-pomorskieMyślęcinek 35 zł0,63orczyk
kujawsko-pomorskieUnisław 60 zł0,41orczyk
lubelskieMiędzyrzec 60 zł 0,21orczyk
lubelskieParchatka 65 zł 1,23orczyk
lubelskieCelejów17 zł/10 zjazdów0,62orczyk
lubelskieNart Sport80 zł 1,65orczyk
lubelskieStok Bobliwo 70 zł 0,72orczyk
lubelskieBatorz Ski 65 zł 1,83orczyk
łódzkieKamieńsk100 zł0,82krzesełkowy i orczyk
mazowieckieGórka Szczęśliwicka 50 zł/2h 0,71krzesełkowy i orczyk
podlaskieRybno 70 zł2,36orczyk
pomorskieŁysa Góra 60 zł 0,51orczyk
pomorskiePaczoskowo 60 zł 0,51orczyk
pomorskieAmalka 90 zł/4h 0,31orczyk
pomorskieWierzyca tylko pkt.0,72orczyk
świętokrzyskieSzwajcaria Bałtowska 85 zł2,26krzesełkowy i orczyk
świętokrzyskieBaba Jaga 75 zł1,43orczyk
świętokrzyskieTumlin Sport Ski 65 zł 0,81orczyk
świętokrzyskieStadion Kielce 80 zł 0,52orczyk
świętokrzyskieTelegraf Kielce 70 zł 0,41orczyk
świętokrzyskieNiestachów 70 zł 1,24orczyk
świętokrzyskieKonary 60 zł 1,23orczyk
warmińsko-mazurskieKartasiówabrak cennika1,03krzesełkowy i orczyk
warmińsko-mazurskieKurza Góra100 zł2,52orczyk
wielkopolskieMalta69 zł/1,5h 0,22 krzesełkowy i orczyk
zachodniopomorskieGubałówka Szczecińska30zł/2h0,62orczyk
Zestawienie wszystkich stoków, wziętych pod uwagę w rankingu, według cennika biletów normalnych z 2022/2023.

Czas na planowanie i odpoczynek

Grzane wino

Gdzie pojedziesz najpierw? Zanim przypniesz deskę albo dwie, zapraszam Cię na grzane wino. Mój wyjątkowy przepis znajdziesz tutaj.

2 komentarze

  • Bartek

    Świetne zestawienie! Do tej pory nie wiedziałem o stokach na wybrzeży, czy Mazurach. To świetna opcja dla osób uczących się jazdy, albo po prostu na jednodniowy wyjazd narciarski w swojej okolicy. Ja w tym sezonie chętnie zajrzę do Szwajcarii Bałtowskiej. Do Rybna też mam niedaleko. Dziękuję za tę listę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *