Dokąd na długi weekend w Polsce? Najlepsze atrakcje w każdym województwie cz 1.
Dokąd jechać na długi weekend to chyba jedno z częstszych pytań, jakie pojawiają się w głowie. Musi być na tyle blisko, żeby został czas na zwiedzanie i wypoczynek ale też ciekawie i inspirująco. Jeśli zdarza Ci się błądzić palcem po mapie jeszcze w noc przed wyjazdem, ten wpis jest dla Ciebie.
Do podróży po Polsce, w nadchodzącym roku, okazji będzie sporo, bo długich weekendów będzie aż siedem! Kiedy przypadają dni wolne od pracy a kiedy wziąć urlop sprawdzisz poniżej.
W tym artykule, subiektywnie opisuję to, co moim zdaniem warto zobaczyć w Dolnośląskim, Kujawsko-Pomorskim, Lubelskim, Lubuskim, Łódzkim, Małopolskim, Mazowieckim i Opolskim. Pozostałe regiony znajdziesz w następnym artykule.
Nie chcesz czytać całości? Kliknij w wybrane województwo i poznaj jego najlepsze ale też niebanalne atrakcje.
Dokąd na długi weekend w województwie dolnośląskim
Skalne miasto, czyli prawie jeszcze Polska
Skalne miasto, czyli czeskie Adrspach to pomysł na wycieczkę dla każdego. Zachwyci Cię przede wszystkim monumentalnymi rzeźbami skalnymi, powstałymi na skutek dawnych trzęsień ziemi a później działania wiatru i temperatury. Na szlaku będziesz mogła zdecydować, o trudności szlaku. Wolisz bardziej wymagający kondycyjnie? A może płaski, z licznymi altanami piknikowymi? Ten ostatni sprawdzi się dla rodzin z dziećmi i ludźmi z ograniczeniami ruchowymi, dlatego daję duży plus dla opiekunów terenu za wrażliwość na takie potrzeby. Więcej o skalnym mieście pisałam tutaj.
Zamek Książ i jego podziemia
Kiedy piszę o Zamku Książ, to mam dylemat, od czego zacząć. Od jego legendarnych podziemi, przebudowie pod kwaterę Hitlera? O księżnej Daisy i jej przeklętym sznurze pereł? A może o XII wiecznym piastowskim zamku albo o działającym do dzisiaj kompleksie stajennym Stado Książ? Pominęłabym wtedy stylowe wnętrza, palmiarnię, ogrody a przede wszystkim pejzaże okolicznych wzniesień i dolin. Jest jeszcze park, pełen punktów widokowych i różaneczników, nieco dalej romantyczne ruiny zamku i kilka restauracji, na zregenerowanie sił… O tym jednak, niech Ci opowiedzą Agnieszka i Krystian z bloga Wolnym Krokiem.
Zamek Czocha
40 ukrytych korytarzy dostępnych dla turystów? Łóżko z zapadnią wprost do głodowego lochu? Sekretna biblioteka? A może nocleg w więziennej celi? Takie atrakcje możesz zobaczyć tylko w Zamku Czocha. To głównie dzięki nim, ta ogromna, doskonale zachowana warownia pozwoli Ci poczuć klimat średniowiecznego zamczyska. Historie o uwięzionych tu duchach sprawiają, że lochy są jeszcze bardziej straszne. Piękne za to są wnętrza i widok na wijącą się w dole rzekę. Jeśli zostaniesz chwilę dłużej, zdążysz jeszcze na kurs magii i nocne zwiedzanie. Sprawdź, co o Zamku Czocha piszą Wszędobylscy.
Skok w kujawsko-pomorskie
Jezioro Gopło
Wizyta nad jeziorem Gopło, ma charakter bardzo romantyczny. Zainteresuje miłośników historii, bo było to miejsce pierwszych osad staropolskich plemion. Było tłem dla legendy o Królu Popielu ze Starej Baśni a także ludowych podań o rusałkach i topielicach. Zachwycił się nim Juliusz Słowacki, umiejscawiając tu akcję Balladyny. Obok, nad brzegiem jeziora leży średniowieczna Kruszwica, gdzie podziwiać możesz relikty bursztynowego szlaku oraz Mysią Wieżę. Więcej o tym baśniowym miejscu opowiedzą Wam Angelika i Mateusz z bloga My na Szlaku.
Gostyńsko-Włocławski Park Krajobrazowy
Rzeka, las, doliny, strumienie i 6 krystalicznie czystych jezior położonych w centrum Polski to bez wątpienia największe atuty regionu. Liczne ścieżki rowerowe i infrastruktura noclegowa sprawiają, że Gostyńsko-Włocławski Park Krajobrazowy to idealne miejsce na naładowanie akumulatorów podczas długiego weekendu. Najlepsze podsumowanie atrakcji regionu przeczytasz tutaj.
Co słychać w lubelskim?
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny malowniczo położone miasto nad Wisłą, którego początki sięgają XI wieku. Tak, jak we wszystkich wyjątkowych miejscach, przyroda okolicznych wzgórz chroniona jest granicami Parku Krajobrazowego. Wielokrotnie był on tłem dla produkcji filmowych a później telewizyjnych, każdorazowo ilustrując sielankowy klimat odgrywanych scen. Kazimierz Dolny to idealna odpowiedź na pytanie, dokąd wybrać się na długi weekend, przede wszystkim, dla miłośników zabytkowych zaułków, zacisznych kawiarenek, dzikiej przyrody i ujmujących zachodów słońca. Co warto zobaczyć? O tym Asia i Krzysiek z bloga idziemydalej.pl
Roztocze
Roztocze to kraina o niepodważalnych walorach krajobrazowych. Już od 1974 roku, znajduje się na jej terenie Roztoczański Park Narodowy. Punktem jednak, od którego warto zacząć zwiedzanie tego rejonu jest położony nad Wieprzem Zwierzyniec. Podobno istniał tu ogród pełen dzikich zwierząt założony jeszcze przez matkę Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Później niestety został zlikwidowany, choć próby zmiany jego przeznaczenia na bardziej turystyczne zdecydowanie należą do udanych. Najlepsze podsumowanie atrakcji regionu znajdziesz u Anity i Pawła z bloga 10countriesbefore50.com
Na długi weekend, wycieczka w lubuskie
Twierdza Kostrzyn
XV wieczne miasto twierdza, muzeum. W czasach, gdy pełniła funkcje obronne, dawała zakwaterowanie garnizonowi 4000 żołnierzy. W Polsce porównywalna jest tylko Twierdza Modlin. Więcej o tym miejscu u gdziebytudalej.pl
Lubuski Szlak Wina i Miodu
Lubuski Szlak Wina i miodu to 304 kilometry do pokonania pieszo, rowerem albo jak kto chce, podczas których skosztujesz wina z najstarszych winnic w Polsce oraz miodu pitnego z miejscowych pasiek. Na trasie znajdziesz również kilka muzeów poświęconych sztuce wytwarzania lokalnych produktów oraz gospodarstwa agroturystyczne, w których poznasz proces od podszewki. Podrzucam listę obiektów na szlaku:
Tajemnicze województwo łódzkie
Romantyczny Park Arkadia
Arkadia, grecka kraina wiecznej szczęśliwości i romantyczna nazwa parku w pobliżu Łowicza. Założony przez Helenę Radziwiłłównę kompleks wypełniony był greckimi i gotyckimi świątyniami, akweduktami, rzeźbami oraz innymi zabytkami sprowadzanymi specjalnie na życzenie kochanki króla. Zdjęcia i relacja na blogu idziemydalej.pl
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła to dobry pomysł na długi weekend w połączeniu ze zwiedzaniem Skansenu Rzeki Pilicy oraz spływem kajakowym. Źródła oraz skansen znajdują się w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego i bez wątpienia stanowią unikalną atrakcję. Zdjęcia u tymrazem.pl
Klasycznie w małopolskie
Krynica Zdrój
Krynica Zdrój to malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w Beskidzie Sądeckim. Słynie ze swoich leczniczych wód: Kryniczanka, Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber, Mieczysław i Józef oraz zabytkowych, drewnianych pensjonatów. Miłośników narciarstwa ucieszy kilkanaście stacji zlokalizowanych w okolicy a spacerowiczów z rozmachem zagospodarowana Góra Parkowa w centrum miasta. Więcej jednak niech opowie manawpodrozy.pl
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy lecz wyjątkowo interesujący park narodowy. Znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje jedynie 21 kilometrów kwadratowych. Mimo niewielkiej powierzchni obfituje w niezwykłe, naturalne rzeźby wapienne, malownicze krasowe wąwozy oraz zabytki architektury takie jak Zamek w Ojcowie czy Zamek Pieskowa Skała. Solidny przewodnik stworzyli hasajacezajace.pl
Mazowieckie niebanalnie
Płock
Płock to miasto, które oferuje na prawdę dużo najbardziej wybrednym turystom. Zabytkowy stary rynek, najstarsze liceum w kraju, autoportret Jacka Malczewskiego, własny browar a do tego przepiękne pejzaże rozlewiska Wisły. O wszystkim przeczytasz w moim artykule o wycieczce do Płocka.
Modlin
Do odwiedzenia Twierdzy Modlin każdego można zachęcać inaczej. Jednych urzeknie ujście Narwi do Wisły, inni zachwycą się dawną potęgą militarną twierdzy. Pozostałych przyciągnąć może plan filmowy, jak dotąd aż 15 produkcji, w tym takich tytułów jak Pan Tadeusz, Kiler, C.K. Dezerterzy czy Hans Kloss. O tym, jak zaplanować wycieczkę i co koniecznie zobaczyć opowie Karolina z bloga zastrzykinspiracji.pl
To może opolskie?
Pałac w Mosznej
Moszna może poszczycić się najpiękniejszym pałacem w Polsce. Jeśli chcesz poczuć się jak w świecie Harrego Pottera i odwiedzić polski Hogwart, koniecznie musisz tu przyjechać. Po pałacu oprowadzą cię Hasające zające.
Wygląda na to, że w kolejnym roku nie zabraknie ani czasu ani kierunków do zwiedzania. A Ty wolisz Polskę czy odleglejsze destynacje? Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam do części drugiej już niebawem.
Mogą Ci się spodobać również te wpisy:
3 komentarze
Krzysiek / idziemydalej.pl
Dzięki za polecenie naszych wpisów. Pomysłów na długi weekend nigdy za wiele 🙂 W kilku Twoich propozycjach jeszcze nie byliśmy, więc może uda się w 2023.
Pozdrawiamy
kRYSTIN
Dziękujemy serdecznie za polecenie naszego bloga 😀 Świetny wpis pełen inspiracji 🙂
gdziekolwiekjestes
Dzięki, polecam z czystym sumieniem, świetna robota!