Podróże,  Włochy

Jezioro Garda, kierunek dla wszystkich, którzy oczekują wiele. Sirmione.

Jezioro Garda to prawdziwa perła wśród atrakcji północnych Włoch. Najczystszy akwen kraju, zachwyci miłośników sportów wysokogórskich i wodnych, pasjonatów zwiedzania, plażowiczów oraz miłośników wybornego jedzenia, wina i oliwy.

Brzegi jeziora otaczają wioski, które odcięte przez lata od dróg lądowych, zachowały lokalny urok. Dopiero wykucie efektownych tuneli otworzyło je na świat i dało ujmujący plener takim produkcjom filmowym jak „Quantum of Solace”.

To doskonałe miejsce na wypad o każdej porze roku, tak długi jak i kilkudniowy. Wspaniała baza noclegowa do dalszych wycieczek, w kierunku Werony, Mediolanu czy Wenecji.

Jak dojechać?

Nad Gardę można dotrzeć własnym autem, pociągiem albo samolotem. W ostatnim przypadku warto wylądować na jednym z lotnisk przy Mediolanie albo w Wenecji. Nocleg a co za tym idzie zwiedzanie regionu, dobrze jest zaplanować w Sirmione. Dlaczego?

Bo to jedno z większych miasteczek położonych nad jeziorem Garda, z bogatą bazą hotelową, hostelową, RBnB oraz wszelkiej maści rodzinnych pensjonatów. Dodatkowo, to właśnie tutaj, znajdziesz najwięcej sklepów z bogactwem regionu, czyli winem i oliwą. Jeśli zaopatrzysz się w takie pamiątki, smak włoskich dań, jaki zapamiętasz z licznych lokalnych restauracji, będzie gościł w Twojej kuchni jeszcze długo po powrocie.

W leniwe dni odpoczniesz na licznych plażach, po obu stronach półwyspu, na którym leży miasteczko, w inne, łatwo dojedziesz w każdy zakątek jeziora. Sirmione ma jednak jeszcze kilka innych atutów…

Sirmione nad jeziorem Garda

Dziedziniec zamku Scalierich w Sirmione z widokiem na jezioro Garda.

Nazwa tego położonego właściwie „na” jeziorze Garda miasteczka wywodzi się z języka greckiego i oznacza wysunięty. Rzeczywiście, miejscowość leży na południu akwenu, na wąskim półwyspie. Otoczone z trzech stron krystalicznie czystą wodą Sirmione, szczyci się największą ilością plaż w regionie.

Inna teoria mówi, że jego nazwa to zlepek galijskich słów oznaczających nadwodny wypoczynek. Która teoria lepiej oddaje klimat miasteczka? Żeby to rozstrzygnąć, koniecznie udaj się na miejsce.

Zamek Scaligerich

Pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, jednak najbardziej okazały zabytek, Zamek Scaligerich, pochodzi z XIII wieku naszej ery. Warto przyjrzeć się dokładnie ufortyfikowanemu dokowi, który wybudowano dzięki pomocy Wenecjan. Mury zatopione są wprost w tafli jeziora a blanki wyższe i węższe, niż w warowniach z głębi kontynentu. Więcej o ciekawych funkcjach obronnych pisałam, w artykułach o zamku w Brnie, Salzburgu i Olsztynie. Aktualne informacje, na temat zwiedzania sprawdzisz tutaj.

Kaczki pozujące turystom na murach fosy Zamku Scaligerich w Sircone nad jeziorem Garda.
Kaczki pozujące turystom na murach fosy Zamku Scaligerich w Sircone.

Stare Miasto

Jeśli można wskazać jedno miejsce, które odda klimat wszystkich miasteczek nad jeziorem Garda, będzie to stare miasto w Sirmione. Położone vis-a-vis wejścia do zamku, oferuje doskonałe miejsce na posiłek lub kawę w przepięknym widokiem.

Po zregenerowaniu sił, warto przyjrzeć się kościołom wokół. Ruinom średniowiecznego kościoła pod wezwaniem świętego Zbawiciela, kościół Najświętrzej Marii Panny z XV wiecznymi malowidłami, kościół świętego Piotra z freskami z XII wieku oraz położony na moście kościół świętej Anny.

Nieco na uboczu starego miasta można podziwiać dom Marii Callas. Okazała, zabytkowa willa zachwyca przede wszystkim widokiem na zachodni brzeg jeziora Garda.

Termy nad jeziorem Garda

Kierując się na północ, wzdłuż wschodniego brzegu półwyspu, tuż za starym miastem, znajdziesz się w przepięknym ogrodzie. Jego ścieżki będą podążały ku plaży, której nie możesz ominąć! To właśnie tu działają gorące termy, wykorzystujące pełną siarczanów wodę, ze źródeł znanych już Starożytnym Rzymianom. Bilety do Aquaria Thermal Spa cieszą się dużą popularnością, dlatego warto je zarezerwować z wyprzedzeniem. Jeśli jednak Twój wyjazd jest bardziej spontaniczny, nadal możesz skorzystać z dzikiego kąpieliska, przy wspomnianej plaży.

Grotte di Catullo

Grotte di Catullo to ruiny rzymskiej willi albo, według innej teorii, pozostałości kompleksu łaźni. Szacuje się że fundamenty budowli mogą pochodzić nawet z I wieku przed naszą erą. Podziemia można zwiedzać w ramach otwartego tam muzeum, które z resztą nadal powadzi wykopaliska, stale poszerzając trasę dostępną dla turystów.

Odpocząć możesz w gaju oliwnym, położonym tuż przy ruinach willi. Zatrzymaj się na chwilę, bo nie ma nad jeziorem Garda piękniejszego widoku, niż ten ze szczytu półwyspu.

Podziwiaj zachód słońca

Na zwiedzanie Sirmione warto przeznaczyć cały dzień. Chociaż zamek Scaligerich dzieli od północnego krańca półwyspu zaledwie półtora kilometra, ilość atrakcji z powodzeniem zapewni rozrywkę na wiele godzin. Miasteczka jeziora Garda to zresztą miejsca, które warto zwiedzać niespiesznie. Na każdym kroku mijasz kadr pod piękne zdjęcie, uroczy ogródek jednej z licznych willi czy idylliczne zakątki wśród zabytkowych drzewostanów.

Warto napawać się leniwą atmosferą starożytnego kurortu aż do zachodu słońca, który przy bezchmurnym niebie będzie niezapomniany. Po wszystkim będzie jeszcze czas na odpoczynek i zaplanowanie wycieczki w kolejne miejscowości nad jeziorem Garda. O tym jednak w kolejnym artykule.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *