zamek Spillberk o zachodzie słońca
Czechy,  Podróże

Brno, zamek Spilberk i inne cuda czeskich sąsiadów

Brno, to drugie, największe miasto na Morawach. Jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania regionu ale też popularnym miejscem postoju, w dalszych trasach Polaków na południowy zachód. Jest jednak kilka powodów, dla których warto zaplanować na zwiedzanie Brna cały dzień. Czytaj dalej i sprawdź dlaczego?

Zamek Spilberk, Brno. Zamek otoczony fosą o zmierzchu, podświetlony ciepłym światłem kilku latarni.
Zamek Spilberk, Brno

Spillberk, zamek który obronił Brno

Zamek Spillberk to położona na szczycie wzgórza siedziba królów, zbudowana w XIII wieku przez Przemysła Ottokara II. W późniejszych latach została przekształcona w jeden z elementów kompleksu militarnego, jakim było Brno. Fortyfikacje wielokrotnie dowiodły swojej skuteczności. Najbardziej spektakularna obrona miała miejsce w latach 1643-45, kiedy to skutecznie odparto atak wojsk Szwedzkich. Natomiast sto lat później, w 1742 roku zwyciężono w starciu z atakującymi wojskami Pruskimi.

W kolejnych latach, już w rękach wojsk napoleońskich, twierdza była wykorzystywana jako więzienie. Dlatego właśnie, jedną z ciekawszych ścieżek turystycznych jest ta, która wiedzie przez lochy. Brno straciło z czasem funkcję obronną., jaką pełnił dla niego zamek. Przy rozwoju artylerii, punkt wzniesiony na wzgórzu ponad miastem, był zbyt łatwym celem. Napoleon rozkazał rozebrać część umocnień i odsłonić nieco budowlę.

W czasie II Wojny Światowej, wojska niemieckie wybudowały w podziemiach zamku sieć schronów przeciwlotniczych. Następnie, zajmowały go wojska czechosłowackie aż w 1959 roku włączono go w zespół muzealny Brna.

Zwiedzanie południowo-zachodniego bastionu zamku Spillberk.

Spoglądając z góry na Brno

Do zamku dostaniesz się spacerując niezbyt stromą parkową aleją, za każdym razem obserwując szerszą panoramę w dole. W pod koniec drogi, dojdziesz do punktu widokowego obudowanego ceglaną altaną. Możesz tam na chwilę odpocząć i podziwiać Brno.

Wybrukowana ścieżka doprowadzi Cię aż pod pierwszą bramę zamku. To pozostałość z czasów, kiedy pełnił funkcję obronną. Brama, to zatem nie tylko zamykane wejście ale cała osobna budowla, pełniąca wiele funkcji. O nich jednak pisałam już we wpisie o Jurajskim Olsztynie tutaj.

Podążając dalej oryginalnym traktem królewskim trafisz na pierwszy dziedziniec. Tak przynajmniej wygląda on z perspektywy turysty, który opuszcza bramę. W rzeczywistości są to pierwsze zachowane mury obronne twierdzy Spillberk. Na wprost Ciebie, znajduje się most nad fosą i kolejna brama, ale teraz idź w prawo i obejdź górny zamek. To dobra okazja na kawę albo obiad w kilku kawiarniach i restauracjach zlokalizowanych na terenie średniego zamku.

Ciekawostką są kasematy (casa=dom, matta=ciemność), wbudowane w boczne fosy zamkowe. To niewielkie pomieszczenia wybudowane wewnątrz murów, które były koszarami dla 1200 żołnierzy oraz składem wojskowego zaopatrzenia.

Spillberk czyli Grajgóra

W dosłownym tłumaczeniu, Spillberk oznacza Grajgórę albo Stołek Margrabiów. Dzisiejsi włodarze Brna, zdecydowanie przychylają się temu pierwszemu znaczeniu, regularnie organizując na górnym zamku koncerty. Do głównego dziedzińca dzielą Cię jeszcze dwie bramy. Tym razem przejdź przez most a znajdziesz się na niewielkim, malowniczym krużganku.

Następna brama wiedzie już do samego centrum budynku i dzisiejszej sali koncertowej. Zwróć uwagę na wiszący nad studnią Carillon, to jedna z głównych atrakcji zamku. Składa się z 15 dzwonów o wadze od 16 do 220 kg, które co godzina wygrywają jeden z 32 kurantów. Autorem płaskorzeźb na dzwonach jest rzeźbiarz Otmar Oliva.

Wieża z widokiem na Brno

Brno Spillberk wieża zamku
Fotografia pochodzi ze strony zamku: https://www.spilberk.cz/spilberk/historie-hradu/rozhledna/

Wiele jest punktów widokowych w Brnie, ale ten jest zdecydowanie najwyżej. 103 stopnie zabiorą Cię na szczyt wieży, skąd możesz przyjrzeć się klasycznemu planowi twierdzy obronnej, na jakim został zbudowany Spillberk. Jest jeszcze jedna rzecz o której możesz tu pomyśleć. Być może szukasz miejsca na wyjątkową uroczystość? Władze miasta chętnie udostępniają sale i plenery swojego skarbu na doniosłe wydarzenia.

Muzeum miejskie Brna

Na zamku znajduje się 9 tematycznych ekspozycji stałych oraz wystawy czasowe. Dodatkowo, na stronie zamku tutaj, możesz sprawdzić kalendarz koncertów na dużym dziedzińcu. Wydarzenie warte przeżycia, bo akustyka starych murów w letni wieczór jest bardzo nastrojowa.

Zamek zwiedzisz od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17. Wstęp na wystawy stałe to około 30 zł/osoba, na wieżę 11 zł/ osoba. Pozostałe atrakcje dostępne są wyłącznie w ramach wycieczek z przewodnikiem, na które miejsca trzeba zarezerwować na stronie zamku z wyprzedzeniem.

Na dokładne zwiedzenie zamku, potrzebujesz całego dnia, ja tymczasem ruszam w drogę, bo czeka jeszcze całe miasto.

Nowy Ratusz Brna, Nová radnice

Schodząc z zamkowego zbocza, miniesz masywne wejście do jednego z niemieckich bunkrów, o których pisałam na samym początku. Miejsce jest udostępnione do zwiedzania ale jeśli jesteś w Brnie tylko na jeden dzień, to wiele jeszcze atrakcji przed tobą.

Nowy Ratusz znajdziesz tuż przy Placu Dominikańskim. Urzędujący w nim magistrat publikuje, bez opłat, na swojej stronie tutaj mapy, przewodniki i inne materiały informacyjne. Wszystkie materiały są dostępne w języku angielskim a niektóre w języku polskim. Oczywiście załatwia też mnóstwo bardziej istotnych dla Brna spraw ale za mapy, my turyści, dziękujemy im najbardziej.

Studnia zdobiona rzeźbami mieszkańców Brana. Dziedziniec Nowego Ratusza, Brno.

Burmistrz Brna ze swoimi urzędnikami, zajmuje budynek od 1935 roku. Interesująca będzie klatka schodowa pierwszego dziedzińca oraz renesansowe wykończenia elewacji całego budynku. Na środku dziedzińca stoi studnia z bogato zdobionym żelaznym kołnierzem. Każda z wyrzeźbionych postaci, to mieszkaniec Brna, który opowiada swoją historię.

Brno trzyma smoka w Starym Ratuszu

Miejscem, do którego musisz dotrzeć koniecznie, jest XIII wieczny Stary Ratusz, przy ulicy Radnickiej. Do wejścia prowadzi brama, pod wieżą zakończoną balkonem widokowym, a w niej pod sufitem wisi smok. Według legendy, żył on w pobliskiej rzece i rozprawiał się z tymi, którzy mieli złe zamiary.

Krokodyl, czy smok wygląda jednak jak prawdziwy, czyli o co chodzi? To dar posłów Tureckich ale legenda jest nadal żywa. Na wieżę wejdziesz między kwietniem a październikiem od 10 do 18 za 70 KC (~13 zł).

Stary Ratusz wzniesiono jeszcze w średniowieczu. Jak wskazuje nazwa, przez długie lata był siedzibą władz miasta. Dzisiaj, burmistrz urzęduje w Nowym Ratuszu a Stary Ratusz jest wykorzystywany w celach kulturalnych. Odbywają się tutaj duże, mniejsze i całkiem spontaniczne koncerty, wystawy oraz jarmarki.

Podziemia Brna

Podziemia Brna to stosunkowo nowa atrakcja. Udostępnione do zwiedzania są trzy ciągi korytarzy, prezentujące sposoby przechowywania żywności w piwnicach, pracownię alchemika oraz więzienia. Najciekawsze są jednak Kostnice świętego Jakuba. Ten fragment podziemia jest dosłownie zbudowany z czaszek i kości. Miejsce dostępne jest od wtorku do niedzieli między 9.30 a 17.30 za 140 czeskich koron.

Po tak intensywnym zwiedzaniu czas na słynne czeskie piwo w jednym z ogródków. Wybierz sama ten, który spodoba Ci się najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *