pierniczki nie upieczone

Pierniczki na święta pełne ciepła

Bez pierniczków nie wyobrażam sobie Gwiazdki. Co prawda nie od zawsze, od kilku lat, bo wcześniej istniał dla mnie wyłącznie duży piernik, pieczony w podłużnej formie i przekładany powidłami. Odkąd jednak odkryłam magię malutkich kruchych ciasteczek, pierniczki są nieodłącznym świętem w moim domu towarzyszącym oczekiwaniu na Gwiazdkę. Ważniejszym niż Mikołajki i równie emocjonalnym co Wigilia.

Skąd się wzięły pierniczki?

Tymczasem tradycja wypieku pierniczków sięga 2400 roku p.n.e., kiedy to Grecy opracowali przepis i kilkaset lat później przekazali francuskim cukiernikom. Jeszcze później, piernik był symbolem luksusu miast zrzeszonych jako Hanza. Przyprawy stosowane do piernika były bowiem drogie i trudnodostępne.

Żeby można było transportować wypieki w głąb kontynentu, trzeba było zmodyfikować recepturę tak, żeby przetrwałą wiele dni. Było to możliwe dzięki dodatkowi miodu oraz imbiru, o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. To dlatego dzisiaj możemy zacząć piec pierniczki już na początku grudnia i bez obaw cieszyć się nimi jeszcze w Nowym Roku.

Porty pełne przypraw

Miasta portowe i te położone nieco dalej w głębi kontynentu lecz na szlaku rzecznym, prowadzącym do morza, wykształciły swoje tradycje piernikowe. Mamy więc w Polsce Pierniki Toruńskie, grube, jasne i polane lukrem, które przechowywać można kilka lat. Na Pomorzu Zachodnim, do pierniczków dodaje się migdały a wypieka się je tradycyjnie w piecu, na patelni albo w popiele. Kształt tych pierniczków nie wiąże się z Bożym Narodzeniem ale marynistycznymi tradycjami tamtejszej społeczności.

Pierniczki Szwedzkie są mocno korzenne. Zakonnice stosowały je tam w leczeniu dolegliwości żołądkowych i chyba nabieram ochoty na taką kurację;). Niemcy zaczęli budować z piernika lukrowane chatki. Dokładnie takie, które znamy z bajki o Jasiu i Małgosi.

Czesi dodają do pierniczków pieprz. Nadziewane marmoladą są pierniczki alpejskie. W krajach anglosaskich z kolei, Gingerbread jest mocno imbirowy, kruchy i cienki. Zrób zatem Twoje, domowe i najlepsze.

Wyrabiamy ciasto na pierniczki!

Do wyrobienia ciasta przygotuj dużą miskę. Następnie wsyp do niej wszystkie składniki suche. Listę znajdziesz tutaj. Do sypkiej masy dodaj miękkie masło. Jeśli dopiero co wyjęłaś je z lodówki, podgrzej je w kąpieli wodnej. Zagnieć masło z resztą składników i dodaj jajko. Wyrabiaj ręką, aż cisto na pierniczki przestanie kleić się do brzegów miski.

Gotowe ciasto podziel na 2 części i schowaj do zamrażalnika na 15 minut. Ta zmiana temperatur jest niezwykle ważna. Ciasto na pierniczki, które ma zbyt wysoką temperaturę, lepi się nie pozwala wałkować. Zbyt zimne pęka i kruszy się, uniemożliwiając wycinanie wzorów.

pierniczki przed pieczeniempierniczki po pieczeniu

Pieczemy pierniczki!

Przygotuj blachę do piekarnika i wyłóż ją papierem do pieczenia. Piekarnik nastaw na 180 stopnie bez termo obiegu. Po 15 minutach wyjmij pierwszą część ciasta i rozwałkuj na stolnicy lub kuchennym blacie do 3 mm grubości. Jeśli trzeba, posyp stolnicę i wałek mąką. Teraz zaczynasz najlepszą zabawę-wycinanie form. Układaj ciastka ciasno na papierze, a resztki ciasta zgnieć i rozwałkuj jeszcze raz. Powtarzaj te kroki aż skończy się ciasto. Piecz przez 10 minut ale nie dłużej, bo spalą się błyskawicznie!

Teraz możesz wyjąć drugą porcję ciasta i powtórzyć cały proces. Po upieczeni, pierniczki wyłóż na płaskiej powierzchni. Gorące są nadal elastyczne i mogą się odkształcić.

Przepis na pierniczki

Składniki:

100g masła

1 jajko

100g cukru (drobnoziarnistego lub zmielonego)

Szczypta zmielonego ziela angielskiego, goździków, kminku, kolendry, cynamonu, gałki muszkatołowej, imbiru i anyżu albo łyżka przyprawy korzennej do piernika/grzańca

Miód 2-5 łyżek wg upodobania

200g mąki pszennej (+kilka łyżek do podsypania przy wałkowaniu)

Łyżeczka proszku do pieczenia

Akcesoria:

Wałek do ciasta (albo szklana butelka)

Foremki do wycinania ciastek

Duża miska

Papier do pieczenia

Pisaki lukrowe lub lukier lub polewa czekoladowa

Skoro pierniczki gotowe, to teraz zadbaj o coś do picia. Nic lepiej nie pasuje do pierniczków niż solidne, grzane wino. Przepis znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *