kamionka na grzane wino

Puszyste ciasto czekoladowe, mój przepis

Przepis na puszyste ciasto czekoladowe to pomysł na deser dla zabieganych. Ciasto czekoladowe przygotujesz w mniej niż 10 minut a czas pieczenia nigdy nie przekracza godziny. Podstawową wersję zrobisz z produktów, które na pewno masz w lodówce.

Puszyste ciasto czekoladowe było na początku przepisem na „Murzynka”, którego piekło się u mnie w domu. Składniki spisałam w zeszycie swoją nie przywykłą jeszcze do pisania ręką i doskonaliłam regularnie, zostawiając w mojej domowej książce kucharskiej kolejne plany. Kiedy patrzę na te plamy, to czuję rodzaj dumy i wiem, że przepis dojrzał do tego, żeby się nim podzielić.

Puszyste ciasto czekoladowe to już inny przepis. Nadal szybki, pozwalający upiec ciasto dla gości, zanim wypiją pierwszą herbatę ale wzbogacony już o kilka składników, które mogą sprawić, że stanie się ciastem odświętnym. Najlepiej będzie smakowało do grzanego wina (bez wina) i zimowej herbaty. Linki tutaj i tutaj.

Składniki na puszyste ciasto czekoladowe

murzynek puszysty przepis
  • 4 jaja
  • 2 szklanki cukru
  • 2 szklanki mąki
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
  • tabliczka ciemnej czekolady (opcjonalnie)
  • cukier waniliowy (opcjonalnie)
  • 1 kostka margaryny
  • 1/2 szklanki wody
  • czekoladowa granola do posypania (opcjonalnie)
  • konfitura do przełożenia (opcjonalnie)
  • rum do nasączenia (opcjonalnie)

Jak zrobić puszyste ciasto czekoladowe?

Na początku rozpuść w rondelku kostkę margaryny, dodaj pół szklanki wody, kakao (+ czekoladę) i jedną szklankę cukru. Całość powinna połączyć się ze sobą ale nie dopuść do tego, żeby składniki zaczęły się w garnku przypalać. Odlej pół szklanki płynu na polewę a resztę odstaw do wystygnięcia.

W wielu przepisach, pisze się w tym przypadku, że taki podgrzany tłuszcz powinien wystygnąć całkowicie. Szczerze mówiąc bardzo rzadko tak robię. Zwykle sprawdzam tylko, czy tłuszcz nie ścina jajek (dodawane w kolejnych krokach) i włączam wyższe obroty miksera przy jego dodawaniu.

Piekarnik

Teraz włącz piekarnik na 180 stopni, bez termo obiegu i przygotuj tortownicę o średnicy 26 cm. Najlepiej wiesz jak lubisz to robić, ja smaruję brzegi tłuszczem a w spodzie zaciskam arkusz papieru do pieczenia.

Jajka

Oddziel białka od żółtek i ubij najpierw białka na sztywną pianę. Możesz dodać szczyptę soli, wtedy piana ubije się szybciej. W osobnym naczyniu utrzyj jajka ze szklanką cukru i cukrem waniliowym, jeśli zdecydowałaś się go użyć.

Do ubitego jajka, dodaj mąkę i proszek do pieczenia, ciągle miksując na wysokich obrotach. Masa powinna być jednolita.

Mieszanie puszystego ciasta czekoladowego

Teraz, dodaj do ciasta rozpuszczony wcześniej tłuszcz. Mieszaj koniecznie na wysokich obrotach, jeśli jest jeszcze ciepły. Zimny tłuszcz może się oddzielić od kakao ale to żaden problem. Wygarnij łopatką resztki kakao z rondelka. Odłóż mikser.

Dodawanie ubitego białka najlepiej zrobić, mieszając delikatnie łyżką albo łopatką. Celem jest zachowanie jak największej ilości powietrza w cieście. To ważny moment, bo dzięki niemu pieczemy puszyste ciasto czekoladowe a nie ciężkie brownie czy wilgotnego murzynka. Mieszaj powoli, jak najkrócej tylko do momentu otrzymania w miarę jednolitej masy.

Wstaw szybko do nagrzanego piekarnika i ustaw zegar na 30 minut. Ciasto powinno piec się na 1/3 wysokości piekarnika (podgrzewać mocniej spód).

Puszyste ciasto czekoladowe – kontrola pieczenia

Po 30 minutach pieczenia, sprawdź czy ciasto piecze się prawidłowo. Powinno już urosnąć, mieć zapieczoną (ale jeszcze nie rumianą) skórkę. W środku, ciasto może być jeszcze surowe. Na tym etapie kontrolujemy:

  • skórkę ciasta – jeśli jest mocno zarumieniona albo zaczyna się przypalać, wyłącz górną grzałkę. Może tak się dziać, jeśli piekarnik nie grzeje równo górną i dolną płytą.
  • czy ciasto rośnie równo– czasem ciasto rośnie mocniej po jednej stornie. To ciasto jest wrażliwe na różnice temperatur i będzie to bardzo widać. Najczęściej chodzi ponownie o nierówną temperaturę pieczenia, np przy drzwiczkach piekarnika. Odwróć ciasto, jeśli zauważyłaś duże nierówności
  • czy ciasto w ogóle rośnie – jeśli nie, sprawdź czy dodałaś proszek do pieczenia i czy włączone są obie grzałki a nie np tylko światło…. tak, zrobiłam to kiedyś

Po kontroli ustaw zegar jeszcze na 15 minut. Po tym czasie, koniecznie wyjmij ciasto z piekarnika. Ciasto czekoladowe szybko się przypala, dlatego nie można przegapić alarmu kuchenki ani zostawić ciasta w nagrzanym piekarniku.

Na tym etapie, można ciasto wystudzić, polać odłożoną polewą i jeść ale można jeszcze nad nim trochę popracować.

Przekładanie konfiturą

Żeby przełożyć ciasto konfiturą, musisz poczekać aż wystygnie. Zdejmij wtedy pierścień z tortownicy i weź około 40 cm nici dentystycznej. Niestety popularna taśma dentystyczna nie zadziała, możesz wtedy wziąć długi nóż. Przetnij ciasto nicią lub nożem w połowie jego wysokości i odłóż na duży talerz górną warstwę ciasta.

Jeśli chcesz nasączyć ciasto, wymieszaj 4 łyżki rumu z połową szklanki wody i wylewaj łyżka, po łyżce na przekrojone ciasto. Kiedy skończysz, rozsmaruj konfiturę i złóż z powrotem obie części ciasta. Najlepiej, jeśli konfitura będzie kwaśna. Możesz użyć powideł śliwkowych, malinowego albo jeżynowego dżemu. Załóż jeszcze raz pierścień tortownicy i wstaw ciasto do lodówki.

Przygotowanie polewy

Podgrzej lekko odstawioną na początku polewę, żeby rozdzielone warstwy na nowo się połączyły. Wylej równomiernie czekoladę na wierzch ciasta i rozprowadź spodem łyżki albo nożem. Jeśli wolisz, możesz użyć gotowej polewy.

Zanim polewa wystygnie na cieście, posyp je czekoladową granolą. Podaj ciasto gościom, do samodzielnego krojenia.

Smacznego!

Puszyste ciasto czekoladowe na szklanej paterze. W tle świerk i grzane wino w glinianym dzbanku.
Puszyste ciasto czekoladowe

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *