Poncha z truskawkami
Eliksiry na dobry nastrój,  Kuchnia,  Portugalia

Poncha czyli cytrusowa słodycz. Przepis z alkoholem i bez.

Poncha to tradycyjny napój maderskich rybaków i marynarzy. Popijano go w każdym porcie, wierząc, że witamina C zawarta w cytrusach uchroni przed przeziębieniem, miód przegoni stany zapalne a rum solidnie rozgrzeje. Skuteczne czy nie, przekonanie to brzmi jak solidne rozgrzeszenie dla tych, którzy zakochali się w tym napoju od pierwszego łyku.

Magiczny składnik Aguardiente

Bazą dla napoju jest Aguardiente, lokalnie wytwarzany alkohol, zwykle z trzciny cukrowej choć zdarzają się też produkowane z bananów, cytrusów i innych owoców na wyspie. Owoce Madera ma przecież egzotyczne i wyjątkowe, o czym pisałam tutaj. Opcjonalnie możesz użyć zwykłego rumu.

W wersji 0% zastąp rum melasą cukrową, większą ilością soku pomarańczowego albo rumem 0%. Tak, są takie cuda 😉

Poncha miodem stoi

Kolejny składnik pochodzi z niezwykłego kwiatostanu Madery. Wyspa wiecznej wiosny niemal przez cały rok dostarcza pszczołom pyłku na wyborny miód. Dlaczego? O tym tu.

Poncha z pomarańczą i cytryną

Dalej, w podstawowym przepisie dodajemy sok z wyciśniętej pomarańczy i wyciśniętej cytryny. Proporcje, jakie powinnaś zachować to 1 część alkoholu : 1 części soku z cytryny: 1 części soku pomarańczy: 1 części miodu.

W tradycyjnym przepisie, poncha jest bardzo słodka. Jeśli na co dzień unikasz cukru, dodaj tyle miodu, ile lubisz. Zimą, dla rozgrzania, możesz podać Ponchę po podgrzaniu. W pozostałych przypadkach, podawaj po godzinie przechowywania w lodówce albo na mocno zmrożonym lodzie.

Passion Poncha

Passion Poncha to wersja, którą serwowano w hotelu. Muszę przyznać, że przy słodyczy miodu, cierpkość marakui sprawdza się doskonale. Jeżeli udało ci się dokonać niemożliwego i kupiłaś w Polsce dobrą, słodką marakuję, zastąp nią pomarańczę w podstawowym przepisie. Jeśli kupiłaś taką, jaka była – zastąp cytrynę.

Marakuję wydrąż i dodaj miąższ razem z ziarnami. Jeśli używasz słomek, muszą być szerokie!

Poncha z pomarańczą.

Truskawkowa Poncha

Poncha z truskawką była podstawą w każdym menu od szanującej się restauracji aż po uliczny bar. Soczyste i wyszorowane truskawki zblenduj albo rozgnieć widelcem, następnie wymieszaj z pozostałymi składnikami. W zależności od tego czy lubisz słodki czy cierpki smak, zastąp nimi pomarańczę lub cytrynę.

Do czego podać Ponchę

Tradycyjnie, Ponchę pito samodzielnie, nie łącząc jej z żadnym szczególnym daniem. W restauracjach, często kelnerzy serwują do niej przystawkę w postaci solonej, fermentowanej fasoli. Dobrze sprawdzi się też do deserów i innych lekkich przekąsek. Spróbujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *